Vedeli ste že...

  • Rosička okrúhlolistá je nielen vzácna ale aj liečivá rastlina. Spoločenská hodnota je 26,55 €. V minulosti sa zbierala pre svoje liečivé účinky proti kašľu, astme a bronchitíde. Dlhotrvajúce užívanie však vyvolávalo bolesti reumatickej povahy.
  • Častá ozdoba okrajov vodných plôch, pálka širokolistá je jedlá rastlina. Upečené alebo uvarené korene a mladé výhonky majú zaujímavú chuť niečo medzi zemiakmi a gaštanmi.Po olúpaní listov až na byľ, je byľ mazľavá. Táto mazľavá hmota má antibakteriálne účinky, tiež je vhodná na drobné rezné rany, škrabance a tiež popáleniny.
  • V obci Ipeľské Predmostie neďaleko Veľkého Krtíša je Prírodná rezervácia Ryžovisko. Áno, naozaj tu ľudia chceli pestovať ryžu. Pred viac ako päťdesiatimi rokmi vybudovali umelé zavlažovanie s tromi kanálmi a pustili sa do pestovania. Dodávaná vlaha nestačila a projekt stroskotal.
  • Ako mokrade pomáhajú zlepšovať kvalitu vody, možno demonštrovať na príklade močiara Tinicum (250 ha), ktorý leží pri Philadelphii (USA). Každý deň odstráni z vody 4,9 tony fosforu, 4,3 tony amoniaku a obohatí vodu 20 tonami kyslíka.
  • Rašeliniská v minulosti slúžili aj ako pohrebiská. Vedci skúmali floridské rašelinisko s rozlohou asi 5400 m². Väčšina tiel, objavených vo Windoveri, leží na boku v skrčenej polohe v hĺbke asi jeden meter bez prístupu kyslíka Počas troch rokov archeologického výskumu (1984 –1987) bolo objavených 177 kostrových pozostatkov zosnulých rôzneho veku. Vedci tu prvýkrát extrahovali DNA z mokrých tiel, dovtedy bola známa extrakcia len zo suchých múmii.
  • Vrstvy rašeliny vznikajú veľmi pomaly, zvyčajne len milimeter ročne.
  • Rašelina sa používa pri výrobe sladovej whisky. Dáva škótskej whisky špecifickú dymovú arómu, nazývanú „peatiness“.
  • Štúdie ukázali, že najväčšie svetové rašeliniská, ktoré sa nachádzajú na Sibíri (rozlohou sú veľké ako Francúzsko a Nemecko dokopy) začínajú vplyvom zmeny klímy po 11 000 rokoch rozmŕzať. V permafroste je viazané obrovské množstvo metánu, ktoré sa v procese topenia bude uvoľňovať do atmosféry.
  • Veľké nebezpečenstvo pre rašeliniská predstavuje požiar. Takéto požiare môžu horieť roky, pokým sa nevyčerpá palivo. Na Borneu a vo východnej Sumatre horí od roku 1997 viac než 100 požiarov, pričom sa odhaduje, žerašeliniská v juhovýchodnej Ázii by mohli horieť až do roku 2040.