S bicyklom za nákupom

Nekonečné čakanie v mestských zápchach, zúrivé hľadanie parkovacieho miesta, zodrané ruky od ťažkých nákupných tašiek. Všetko toto sa vás nemusí týkať, ak chodíte na nákup na bicykli. Má veľa výhod a dá sa na ňom odviezť prekvapivé množstvo vecí.

  1. Keďže ho nemusíte „živiť“, vystačí vám len energia svalov, ušetríte na pohonných látkach aj na permanentke do fitness centra.
  2. Do vzdialenosti 3 – 5 km je väčšinou najrýchlejším dopravným prostriedkom v meste, pretože odpadá cesta a čakanie na zastávke, v dopravných zápchach alebo hľadanie parkovacieho miesta.
  3. Ťažké tašky nemusíte nosiť v rukách, košík na predných riadidlách alebo vzadu na nosiči unesie menšie nákupy do 10 kg a dobrá cyklotaška unesie oveľa viac.

V krajinách ako je Írsko, Veľká Británia alebo Spojené štáty americké nie je cyklistika ako druh dopravy veľmi populárny. Vedci sa preto pýtali, aké dôvody odrádzajú obyvateľov írskeho Dublinu od používania bicykla a aké plusy má tento druh dopravy. Najčastejšími argumentmi proti boli nepohodlie, nepriaznivé počasie a nevyhovujúce podmienky pre cyklistov v meste. Zaujímavé je tiež, že počasie v Írsku je oveľa suchšie ako v Holandsku a napriek tomu patrí krajina tulipánov k najcyklistickejším krajinám v Európe.

Naopak plusy vo využívaní bicyklov ako dopravného prostriedku boli úspora peňazí a času, zlepšenie fyzického stavu a zdravia. V neposlednom rade tiež zlepšenie lokálneho aj globálneho životného prostredia. Ako pozitívum tiež uvádzali posilnenie vzťahov prostredníctvom vytvárania širokých komunít podobne mysliacich ľudí. Jednou z veľmi dôležitých motivácií je preto pocit spolupatričnosti. Niektorí ľudia sa môžu cítiť hrdí, že patria do určitej komunity a jazdia po meste na bicykli. Takíto ľudia majú pozitívny vplyv na ostatných, inšpirujú nás k zamysleniu sa nad životným štýlom a vlastnou spotrebou. V neposlednom rade vytvárajú trendy, ktoré pozitívne vplývajú nielen na život v mestách, ale aj životné prostredie.  

Zatiaľ čo v niektorých mestách je cyklistická doprava súčasťou každodenného života ľudí, v iných si svoje miesto stále hľadá. Dobrou správou je fakt, že sa bicykel vracia do miest a Slovensko pomaličky naskakuje na pozitívny trend zo zahraničia aj umiestňovaním stojanov, výstavbou cyklochodníkov a cyklotrás.