Rýchla móda - Fast-fashion

Nebolo to až tak dávno, keď šikovné mamy dokázali obliecť celú rodinu. Šitie, prešívanie, štrikovanie a páranie bolo na dennom poriadku. Pretože boli zdroje obmedzené, ľudia si oblečenie vážili. Starý sveter neskončil v koši len tak, vypáral sa a zo získaného materiálu sa uštrikoval nový. Neskôr sa stal textil dostupnejší, začali sa objavovať prvé secondhandy. Ceny klesali, už sa neoplatilo šiť a štrikovať.

S novou dobou prichádza nový pojem fast-fashion. Áno, čítate dobre, naozaj existuje tzv. rýchla móda. Do detailu premyslený mechanizmus navrhnutý tak, aby vaše šaty vyšli z módy už za týždeň. V čase módnych blogerov je nevhodné nosiť rovnaké oblečenie počas dvoch sezón za sebou. Vy si ešte stále myslíte, že oblečenie v obchodoch je rozdelené do dvoch sezón jar – leto a jeseň – zima? V roku 2014 módny priemysel rozdelil oblečenie až do 52 mikro sezón. Regály sa doplňujú novými modelmi až dvakrát týždenne. Niet divu, že sa nakupovanie pre mnohých ľudí stalo liekom na nudu, stres či nízke sebavedomie.

"No nekúp to, keď je to lacné!".

Nízka cena je často vykúpená detskou, otrockou prácou, menej ako minimálnymi mzdami a otrasnými pracovnými podmienkami v ekonomicky rozvojových krajinách. V továrňach pracujú celé rodiny. Pracovníci vo fabrike na plyšové hračky v Číne bývali pôvodne v horách. Ich novým domovom sa stal areál fabriky. Mali len 4 dni voľna ročne, na čínsky nový rok.

Ani nákup drahého značkového oblečenia negarantuje kvalitu, trvácnosť a etický prístup. Napriek všeobecnej dôvere do obyčajných obchodných reťazcov s oblečením najčastejšie prichádza tovar ušitý v krajinách tretieho sveta. Módne odevy sú plné toxických chemických látok, vrátane olova alebo kadmia. Peňaženky, opasky a topánky prekračujú všetky povolené limity.

Textilné Desatoro

  1. nakupujte s rozumom
  2. odmietnite zbytočný odpad
  3. zaujímajte sa o značky
  4. zistite viac o použitých materiáloch
  5. správne sa starajte o odevy
  6. zašívajte, prešívajte, opravujte
  7. uprednostnite odevy z druhej ruky
  8. kupujte eko a férové odevy
  9. nadbytočné odevy posuňte ďalej
  10. nehanbite sa a dajte najavo svoj názor

Úloha

Ľubovoľnou metódou vytvorte plagát textilné desatoro a propagujte ho vo svojej škole.